Tr | En
Soru ve Cevaplar

Bir İşletme Satın Almayla İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yeni bir iş satın almak çok önemli, sizi hem finansal olarak etkileyecek hem de yaşam stilinizi değiştirecek bir karardır. Yıllarca kişilerin iş satın almalarına yardımcı olma deneyimine dayanarak, SBB Capital Partners Türkiye bir takım sıkça sorulan sorular tespit etti. Aşağıdaki bilgiler, beğendiğiniz bir işi tespit etmenizde ve işletme satın alma sürecinde size yardımcı olmaları için bir araya konuldu. Bir işletme satın almakla ilgili herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize ulaşın.

Neden mevcut bir işletmeyi almalıyım?

Yeni bir girişime atılmaya karşı mevcut bir işletmeyi satın almanın en büyük avantajlarından biri mevcut bir işletmenin genellikle mevcut bir nakit akışı, yerleşmiş müşteri ve tedarikçi ilişkileri, eğitilmiş bir personeli ve pazarda geçerliliği kanıtlanmış ürün ve hizmetleri olmasıdır.

Bir işletme alıcısı olarak dikkat etmem gereken noktalar hangileridir?

SBB Capital Partners Türkiye’de biz sizin beğendiğiniz ve yönetirken rahat edeceğiniz bir işletme bulma taraftarıyız. Siz de diğer her potansiyel alıcı gibi, kendi patronunuz olma ve kendi kararlarınızı verme arzusundasınız.

Diyelim ki tam istediğiniz gibi bir işletme buldunuz ve yeri de ideal. Ancak iyi yönetilemediği için başarılı sonuçlar elde edememiş bir işletme. Doğru fiyata ve doğru şartlarla alındığında, bu işletme düzgün bir yönetimle daha başarılı bir hale getirilip, kendi işinizi yürütme hayalinizi gerçekleştirecekse harika bir fırsat haline gelebilir.

Potansiyel bir işletme alıcısı olarak, siz işletme sahibinin işi neden sattığıyla ilgileneceksiniz. İşletme sahipleri çeşitli sebeplerden ötürü satma kararı almış olabilirler; emeklilik, kötüye giden sağlık durumu, taşınma ya da sadece başka bir alana yönleniyor olma. Eğer iş sizin için iyi bir işse, satma sebebi önemli değildir.

Son olarak, şunu bilin ki birçok işletme liste fiyatlarının çok daha aşağısına satılmaktadır. Bu yüzden, beğendiğiniz bir işle karşılaştığınızda size göre makul olan bir teklifi yapmaktan kaçınmayın.

SBB Capital Partners Türkiye brokerlarının alanlarında eğitimli ve deneyimli profesyoneller olduğunu unutmayın. Brokerınızın yeteneklerinden faydalanın ve ne zaman desteğe ihtiyaç duyarsanız ya da bir sorunuz olursa brokerınızı arayın.

Neden bir SBB Capital Partners Türkiye brokerıyla birlikte çalışmalıyım?

SBB Capital Partners Türkiye brokerları kendilerini tüm satış süreci boyunca size üstün hizmet vermeye adamışlardır. SBB Capital Partners’in geliştirdiği süreçler potansiyel alıcı durumundan yeni iş sahibi durumuna geçişin pürüzsüz ve daha az karmaşık olmasını sağlar. Herhangi bir anda SBB Capital Partners ağı listelerinde ortalama 12.000 satışa çıkmış işletme bulunmaktadır. Brokerlarımız bir yandan sizinle birlikte, sizin ihtiyaçlarınızı ve amaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak işletmeyi bulmak için çalışırken, bir yandan da size önemli faydalar sağlarlar:

• Brokerlarımız size zaman ve para kazandırırlar.

• SBB Capital Partners bir işletme satın aldığınızda gizliliğinizi korur.

• Brokerlarımız satın alma sürecinin devam etmesini, engellerle karşılaşmamasını sağlarlar.

• SBB Capital Partners’in portfolyosu diğer herhangi bir ağdan daha fazla satılık işletme içermektedir.

SBB Capital Partners Türkiye bir işletme bulma ve satın alma konularında bana nasıl yardımcı olabilir?

Bir SBB Capital Partners Türkiye brokerı size binlerce işletme satın alma fırsatına erişim sağlar ve daha sonra sizin maddi ihtiyaçlarınıza ve hayat tarzınıza uygun ve iş yetkinlikleriniz ile deneyimlerinizle en iyi örtüşen işletmeyi tespit etmenizde yardımcı olur. SBB Capital Partners ayrıca satın alma sürecinin karmaşıklığını anlamanıza ve yürütmenize yardımcı olur; satıcıyla aranızdaki pazarlıkları kolaylaştırır ve değerleme çalışması ile anlaşma imzalanması aşamalarını denetler.

SBB Capital Partners Türkiye’nin ücretlendirmesi nasıldır?

Çoğu durumda SBB Capital Partners Türkiye brokerınız satıcının temsilcisidir ve ücreti satıcı tarafından ödenir; bir SBB Capital Partners brokerından faydalanmanın alıcıya ya çok düşük ya da hiç masrafı olmaz. SBB Capital Partners’in pazardaki lider konumundan ve uzmanlığından dolayı, çoğu alıcı SBB Capital Partners brokerlarının o anda satışa çıkmamış ama sahiplerinin ciddi bir teklifi göz önüne alabileceği işletmeler için odaklı araştırma yapmalarını isterler. Bu durumda, broker alıcının temsilcisi olur ve brokerın ücretini ödemek alıcının sorumluluğudur. Odaklı bir araştırma için, minimum 5.000 Dolar gibi bir ücret, anlaşma imzalanması halinde ise başarı primi düşünülmelidir.

Belirli bir işletmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için kendimle ilgili hangi bilgileri sağlıyor olmalıyım?

Satışa çıkmış bir işletmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmek için kendinizle ilgili hangi bilgileri sağlayacağınız, o işletmenin büyüklüğüne, bulunduğu sektörün karmaşıklığına, rekabet seviyesine, satıcının isteklerine ve diğer birtakım faktörlere bağlıdır. Satıcının gizliliğini her durumda korumak çok önemlidir. Bu SBB Capital Partners Türkiye’nin çok ciddiye aldığı bir sorumluluktur; bir işletmenin satışa çıktığı, çalışanları, tedarikçileri, müşterileri ve rakipleri tarafından duyulduğunda yaşayacağı değer kaybını bir düşünsenize… Bu sebeple, her potansiyel alıcının ilgilendikleri işletmeyle ilgili daha fazla bilgi edinmeden önce minimum olarak şu dokümanları sağlamaları gerekmektedir:

Alıcının Gizli Profili: Bu belge SBB Capital Partners brokerınızın sizin iş deneyiminize, yetkinliklerinize, finansal ve yaşam stili amaçlarınıza en uygun iş fırsatlarını değerlendirmesinde yardımcı olur.

Kişisel Mali Durum Raporu: Yukarıdaki Alıcı Profiliyle birlikte, SBB Capital Partners brokerınız bu belgeye kişisel mali durumunuza ve şartlarınıza en uygun iş fırsatlarını belirleyebilmek için gerek duyar. Bu bilgi ayrıca satın alım tekliflerinin şekillendirilmesinde ve bir işletme alınırken ihtiyaç duyulabilecek finansmanı elde etmek için de gerekmektedir.

Gizlilik Sözleşmesi: Bu belge satışa çıkmış bir işletmeye dair SBB Capital Partners tarafından size sunulan gizli bilgilerle ilgili sizin sorumluluk ve yükümlülüklerinizi tanımlar.

Kredi Tarihçesi Denetim İzni veya Yakın Zamanda Alınmış Kredi Profili: Satıcılar genellikle potansiyel bir alıcıya gizli bilgileri sunmaya bir ön şart olarak alıcının güncel kredi profilini görmek isterler. Ayrıca aynı belgenin, herhangi bir finansman ya da lease sözleşmesi içeren bir satım alım teklifinin bir parçası olarak sunulması gerekmektedir.

KOBİ kredileri için gerekli belgeler nelerdir?

Farklı bankaların KOBİ kredisi vermek için farklı şartları ve gerekli gördükleri dokümanlar bulunmaktadır. Özellikle zaten müşterisi olduğunuz bir bankadan KOBİ Kredisi almanız oldukça kolaylaştırılmıştır. Ancak genel olarak bankalar kredi isteğinizi onaylamak için şu dokümanlara ihtiyaç duyarlar.

• Son 3 yıla ait hesap durum belgesi, bilânço ve kar- zarar cetveli ve açıklayıcı notları, yılın ilk üç ayı geçmiş ise; üçer aylık dönemler için firmanın, geçici mizanı veya ara bilânçosu,

• Ticaret sicil gazetesi (kuruluş, hisse değişikliği, sermaye artırımı, adres ve ana sözleşme değişikliğine ilişkin),

• Hazirun cetveli (limited şirketlerde ortaklık yapısını gösterir belge yeterli olacaktır),

• Şirketi temsile yetkili kişilere ilişkin noter onaylı imza sirküleri,

• Ticaret / sanayi odası faaliyet belgesi,

• Vergi Levhası,

• Firma sahibi / ortakları ve kefiller için kimlik belgesi ve ikametgâh,

KOSGEB’e başvurmak ve KOSGEB’in işletmenize sağlayabileceği teşviklerle ilgili daha fazla bilgi almak için http://www.kosgeb.gov.tr sayfasına gidiniz.

 

İşletmenizin Satılışı

İşletmenizi satmaya karar vermeniz işin kolay kısmı. Satma işlemini nasıl yürüteceğiniz ise tamamen başka bir proje. SBB Capital Partners Türkiye 25 yıldan fazla bir süredir işletmeleri satışı konusunda hizmet vermektedir ve bizim bilgi ve deneyimimiz sizin amaçlarınıza ulaşmanızı sağlayacaktır.

SBB Capital Partners Türkiye brokerları sizin ihtiyaçlarınızı anlayan iyi eğitilmiş profesyonellerdir. Hatta birçok brokerımızın kendileri de daha önce iş sahibi olmuş, bu konuda deneyimli kişilerdir.

İster işinizi şimdi satmaya hazır olun ister daha yeni yeni bu fikri aklınızdan geçiriyor olun, gizliliğinizin korunduğu, masrafsız bir görüşme için bizi arayın. Sormak istediğiniz tüm soruları cevaplamaktan mutluluk duyarız.

Bırakın SBB Capital Partners Türkiye gizliliğinizi koruyarak firmanızı bugün satılık olarak listelesin. Bize ulaşın ve brokerlarımızdan biri bu süreç için size yardımcı olsun. Hâlâ emin değil misiniz? Brokerlarımızdan birini aramadan önce işletme satış sürecimizle ilgili daha fazla bilgi sahibi olun.

İşletmemi satma kararını verdiğimde neden bir SBB Capital Partners Türkiye brokerıyla birlikte çalışmalıyım?

Biz yapısı itibariyle mümkün olan en hızlı satışı garanti eden SBB Capital Partners ağının bir parçasıyız:

İsmimiz: SBB Capital Partners Türkiye Temsilcilik Anlaşmasından satışın kapanışına kadar işletmenizin satış işlemine destek verebilecek yetkinliğe sahiptir. Ödüllerimiz başarılarımızın göstergesidir. SBB Capital Partners ağı 1995’ten beri en iyi işletme brokerlığı firması olarak derecelendirilmiştir. Ocak 2008 Amerikan Entrepreneur Dergisi bizi bir kez daha pazara egemen işletme brokerlığı firması olarak nitelendirmiştir.

Uluslar arası Broker Ağımız: SBB Capital Partners ağının bir üyesi olarak, biz işletmenizi dünya çapında satışa sunarız. Her SBB Capital Partners ofisi gizliliğinizi korumaya devam ederek işletmenizin listelenmiş satış profiline erişebilir ve işletmenizin mümkün olan en iyi fiyattan satılmasına destek verir. SBB Capital Partners’in benzersiz web sitesini kullanarak, ağımız ortalama 12.000 adet satılmak üzere listelenmiş işletme bilgisine bağlanabilmektedir.

Avantajımız: SBB Capital Partners ağındaki brokerların önemli bir kısmı eski iş sahipleri ya da üst seviye yöneticilerdir. İşletme sahiplerinin firmalarının satılmasıyla ilgili dile getirdikleri endişelerini anlayabilirler. SBB Capital Partners olarak biz tüm satıcıların sorduğu temel sorulara pratik cevaplar sunuyoruz:

• İşletmemi satmadan önce işletmemin değerini nasıl belirleyebilirim?

• İşletmemi satarken hangi finansal bilgileri paylaşıyor olmam gerekir?

• İşletmemi satarken gizliliğimin korunmasını nasıl garanti edebilirim?

• Eğer işletmemi satmak istiyorsam, kalifiye alıcılar bulmanın en etkili yolu nedir?

• Potansiyel alıcılar için mevcut olan finansman seçenekleri nelerdir?

• İşletmemi satarken kâğıt üzerinde olmayan işlemlerim hakkında ne yapabilirim?

• Alıcıları nasıl değerlendirebilirim?

• İşletmemi satarken alıcıya vade imkanı tanımalı mıyım?